10 نگفته درباره فیبرومیالژی

درد تنها مسئله این مریضی نیس

خیلی از افراد گرفتار به فیبرومیالژی علاوه بر درد و حساسیت نسبت به لمس، بیشتر موقع صبح بدنشون سوزن سوزن شده و دستا و پاهاشون بی حس می شه. علاوه بر اینا بی خوابی، سردرد و خستگی هم مشکلیه که این افراد با اون درگیرن.

فیبرومیالژی قابل تشخیصه

این که نمیشه خیلی راحت دلیل درد رو تشخیص داد، به این معنی نیس که پزشکان قادر به تشخیص فیبرومیالژی نیستن. اگه بیشتر از 11 تا 18 ناحیه از بدن دچار درد شه و هم اینکه با بررسی آزمایشات میشه این مریضی رو تشخیص داد.

اصل اصلی این مریضی سیستم عصبیه

زنان تقریبا سه برابر مردان از این مریضی رنج می برن، هرچند که هنوز دلیل راضی کننده ای درباره این موضوع بیان نشده

انگار یه جور مشکل در سیستم عصبی دلیل می شه آستانه احساس درد تغییر کرده و شخص با کوچیک ترین فشاری درد رو احساس کنه. طبق یه بررسی، سیستم عصبی افراد گرفتار به فیبرومیالژی پاسخی متفاوت با افراد دیگه نسبت به درد میدن.

شاید استرس مسبب دچار شدن به این بیماریه

خیلی از مبتلایان به فیبرومیالژی سابقه استرسای دراز مدت و قرار گرفتن در برابر فشارهای روحی رو دارن. این استرسا دلیل تغییر در کارکرد سیستم عصبی شده و درد رو به دنبال داره.

کمبود ویتامین دی هم دلیل ظهور فیبرومیالژیه

آدمایی که دردهای دراز مدت رو تحمل می کنن، سطح ویتامین دی بدنشون هم کمتر از بقیه افراده . بهتره مراقب برنامه رژیم غذایی و اندازه مصرف ویتامین دی باشیم.

فیبرومیالژی با CFS در ارتباطه

فیبرومیالژی به سندروم خستگی طولانی (CFS) مثل س و با اون ربط داره. این دو، ویژگیای مشترکی مانند ایجاد احساس خستگی و درد دارن، اما خستگی در بیماران گرفتار به سندروم خستگی طولانی و درد در بیماران گرفتار به فیبرومیالژی برجسته تره. هم اینکه فیبرومیالژی کم کم فرد رو در بر میگیره، در حالیکه سندروم خستگی طولانی به سرعت و طی چند روز افراد رو درگیر می سازه.

این مریضی در زنان شایع تر از مردونه

زنان تقریبا سه برابر مردان از این مریضی رنج می برن، هرچند که هنوز دلیل راضی کننده ای درباره این موضوع بیان نشده. هم اینکه این مریضی در هر سنی ممکنه بروز کنه، اما فیبرومیالژی بهتر می دونه زنان 40 سال به بالا رو درگیر کنه. البته نباید این نکته رو ندیده گرفت که احتمال به ارث رسیدن این مریضی بین اعضای خونواده هم هست.

داروهایی واسه کم شدن نشونه های وجود دارن

داروهایی مانند دولوکستین (سیمبالتا)، میلناسیپران (Savella) و پرهگابالین (Lyrica) مورد تأیید واقع شدن و می تونن سیگنالای درد رو بسته کرده و به کاهش درد منجر شن.

علاوه بر دارو، روشای دیگه سرکوب علائم هست

فعالیتای بدنی و انجام تمرینات ورزشی جهت کاهش استرس، مانند یوگا و هم اینکه داشتن رژیم غذایی سالم می تونه کمک کننده باشه. تغییر در روش زندگی به مقابله با درد کمک زیادی می کنه.

فیبرومیالژی قابل درمانه

مصرف منظم داروها ، ورزش و تغییر در روش زندگی تونسته مریضی فیبرومیالژی رو در خیلی از افراد ریشه کن کنه. اگه شمام با این مشکل مواجه هستین، با مدیریت زندگی خود به درمان خودتون کمک کنین.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *