10 میوه و سبزی واسه سم زدایی بدن

سم زدایی از بدن باعث می شه که انرژی تون بیشتر شده و مریضیا و ناخوشیا از شما دور شه.

سم زدایی به هضم غذا و سلامتی کمک زیادی می کنه. واسه این کار بهتره در درجه اول مصرف شیرینی جات، شکلای جور واجور سرخ کردنیا و سسا، نوشیدنیایی مانند قهوه، چای، الکل و چیزای دیگه ای به جز اینا دوری کنین. در این مطلب شما رو با 10 میوه و سبزی به درد بخور آشنا می کنیم که به سم زدایی از بدن کمک می کنن. با ما همراه باشین.

 

سیر؛ تمیز کننده بدن

سیر به دلیل دارا بودن ترکیبات زیادی که داره یه سم زدای فوق العاده حساب می شه. این ماده غذایی به بدن کمک می کنه تا سموم و مواد زاید مخصوصا آلودگیایی مانند سرب و جیوه از بدن خارج شن. علاوه بر این، سیر دارای خواص ضدباکتریاییه به خاطر همین می تونه روده ها رو خوب تمیز کنه.

 

کلم

خونواده کلم مثل کلم سبز، گل کلم، کلم برگ، کلم بروکسل، بروکلی و چیزای دیگه ای به جز اینا جزو بهترین سبزیجات موجود واسه سم زدایی بدن است. به خاطر اینکه کلما کبد رو تحریک می کنن. می تونین شکلای جور واجور کلم ها رو به صورت خام یا پخته شده در سالاد یا در غذاهای دیگرتون به صورت رنده یا خرد شده استفاده کنین. کلما در خدمت سلامتیتان هستن شما باید به طرف اونا برید و از خواص اونا استفاده کنین.

 

 

میوه های قرمز

میوه های قرمز رنگ جزو میوه های سم زدای فوق العاده حساب می شن. در بین میوه های قرمز توت فرنگی خواص زیادی داره. این میوه پر از پتاسیمه و می تونه به تمیز شدن کبد کمک زیادی بکنه. از خواص تمشک، شاه توت و میوه قرمز دیگه غافل نشید.

 

 

جعفری

جعفری یه ضد عفونی کننده ی عالی و ادرار آور بسیار خوبیه. این سبزی معطر و البته پرطرفدار کارکرد کلیه ها رو تحریک می کنه و نقش مهمی در دفع سموم بدن داره. به غذاهایتان مثل سالادها، پاستاها، سوپ و چیزای دیگه ای به جز اینا جعفری اضافه کنین. اگه یه دوره سم زدایی جدی رو شروع کردین آب جعفری فوق العاده س.

 

 

سیب

سیب شامل فیبر موثری به نام پکتینه که به مواد سنگین و زاید می چسبد و حذف اونا رو آسون می کنه. علاوه بر این، پکتین در فعالیتای زیاد شرکت داره مثل دفع مدفوع از روده ها و بهبود کارکرد دستگاه گوارش. پس تا می تونین سیب نوش جون کنین.

 

 

لیموترش

لیموترش خواص زیادی داره و دستگاه گوارش رو تمیز می کنه. علاوه بر این لیموترش ادرار آوره و به خاطر همین کلیه ها رو فعال تر کرده و اینطوری سموم و مواد زاید بدن رو دفع می کنه. اگه می خواید یه دوره سم زدایی رو در پیش بگیرین باید بدونین که هیچی مانند آب لیموترش موثر نیس. واسه این منظور آب لیموترش رو صبحا وقتی که ناشتا هستین بخورین.

 

ترب مشکی

ترب مشکی این خاصیت رو داره که کبد و کیسه صفرا رو تمیز کنه به خاطر همین می تونه مواد زاید و سمی موجود در بدن رو دفع می کنه. واسه به کار گیری خواص این ماده غذایی اونو رنده کرده و به سالادهایتان اضافه کنین. هم اینکه می تونین آب ترب رو کشیده و مانند آب میوه مصرفش کنین. در هر حال اگه می خواید بدنتون رو سم زدایی کنین ترب مشکی به دردتون می خوره.

 

 

آرتیشو یا همون کنگر فرنگی

آرتیشو، ادرارآور فوق العاده ای حساب می شه. از این گذشته آرتیشو می تونه ترشح صفرا رو تحریک کرده و اینطوری دفع سموم و  مواد زاید بدن رو راحت تر کنه. واسه به کار گیری خواص سم زدایی این سبزی بهتره اونو به صورت بخارپز با مقداری لیموترش، در سالاد یا پاستاها و چیزای دیگه ای به جز اینا بخورین.

چغندر قند

چغندر قند هم جز مواد غذایی سم زدا حساب می شه. در واقع چغندر قند شامل «متیونین» است که به رفع مواد زاید بدن کمک می کنه. «بتانین» موجود در اون باعث می شه که اسیدهای چرب موجود در کبد زودتر تجزیه شن. اگه یه دوره سم زدایی در پیش گرفتین چغندر قند رو به صورت خام با آب لیموترش و ورقه های نازک پیاز بخورین.

 

 

مارچوبه

مارچوبه هم ادرارآوره. علاوه بر این تصفیه کننده خون و کمی ملینه. مارچوبه کار حذف سموم و مواد زاید بدن رو آسون کردن می بخشه. در واقع فیبرهای موجود در اون کارکرد روده ها رو بهبود داده و ترکیبات ادرار آور موجود در اون کار کلیه ها رو سبک تر می کنه. پیشنهاد می کنیم به خواص این میوه ها و سبزیجات تصفیه کننده اعتماد کرده و از اونا استفاده کنین.  

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *