کوچولویتان رو از شیر گرفتین؟ نگران این هستین که چه غذاهایی رو می تونه بخوره و چه غذاهایی رو نمی تونه؟

غذاهای ممنوعه بعد از 5 ماهگی و قبل از 12 ماهگی کودکان

کوچولویتان رو از شیر گرفتین؟ نگران این هستین که چه غذاهایی رو می تونه بخوره و چه غذاهایی رو نمی تونه؟

آکا ایران: شاید اونقدر نقل قولای جور واجور شنیدین که به طور کامل گیج شدید، اما دیگه احتیاجی به ناراحتی نیس، ما لیستی از غذاهایی که نباید به کودک خود بدین رو جفت و جور کردیم. به خوندن این مقاله ادامه بدین تا بیشتر یاد بگیرین.

معمولا بعد از 5 ماهگی دیگه می تونین به کودک خود غیر از شیر غذا هم بدین. غذاهای متنوعی هست که می تونین با اونا شروع کنین، و البته غذاهایی هم هست که باید از اونا دوری کنین. ما 10 مورد از غذاهایی که نباید به کودک تون بدین رو معرفی می کنیم:

سفیده تخم مرغ رو از لیست غذایی کودک تون خط بزنین

سفیده تخم مرغ یکی از منابع غنی پروتئین است و امتیازات زیادی داره، اما واسه کودکانی که کمتر از یه سال دارن ممکنه خطرناک باشه. باکتریای موجود در سفیده تخم مرغ ممکنه باعث ناراحتی معده و تحریک دیگر مشکلات در کودک شه.

 

کره بادام زمینی به کودک تون ندین

کره بادام زمینی پر از پتاسیم، پروتئین و فیبره. با این حال چسبندگی اون می تونه باعث رسوبات و مشکلات دهن و دندون واسه کودک شه.

سبزیجات خام واسه کودک تون مضره

سبزیجات منبع غنی مواد مغذی هستن و به کار گیری اونا مانع بروز خیلی از بیماریای طولانی می شه. با این حال، سبزیجاتی مانند هویج می تونن باعث خفگی کودک شن، و باید از اونا دوری کرد.

آجیلای کامل به کودک تون ندین

آجیلا پر از فیبر، ویتامین E، و ال-آرژینین هستن. با این حال اندازه آجیلا می تونه باعث انسداد مری، و در آخر خفگی کودک شه. پس از دادن آجیلای کامل به کودک دوری کنین.

غذاهای کنسرو شده جزو غذاهای خطرناک واسه کودکانه

خوردن غذاهای کنسرو شده شاید راحت باشه اما واسه کودک بسیار خطرناکه. ممکنه کودک دچار عفونت بوتولیسم یا دیگه باکتریا شه.

ماهی به کودک تون ندین

ماهی واسه پوست، قلب، و موی یه فرد بالغ خوبه. با این حال، ماهی می تونه باعث تحریک آلرژی و آثار منفی روی کودکان شه. غذاهای دریای که مقدار بالایی جیوه دارن هم واسه سلامت کودک بسیار خطرناک هستن.

عسل واسه کودک تون خطرناکه

عسل یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین شیرین کننده های طبیعیه. مهم نیس تا چه حد به فایده های درمانی عسل فکر میکنین، این غذا واسه کودک خطرناکه. عسل شامل اسپور و دیگه مواردیه که می تونه باعث ایجاد عفونت در کودک شه.

آبمیوه به کودک تون ندین

آبمیوه پر از مزیت واسه سلامتیه، و مزه اش هم عالیست. با این حال آبمیوه به خصوص نوع بسته بندی شده اش شامل مواد نگه دارنده ایست که سیستم گوارش کودک قادر به هضم اونا نیس. پس به کودک خود آبمیوه ندین، و قبل از وارد کردن آبمیوه طبیعی به برنامه غذایی کودک حتما با دکتر هماهنگ کنین.

 

شیر کامل واسه کودک تون خطرناکه

به شکل طبیعی کودک با خوردن شیر هیچ مشکلی نداره چون خود شیرخواره. اما شیر گاو با اون همه پروتئین و مواد معدنی که داره واسه کودکان زیر 12 ماه مناسب نیس.

میوه های خونواده مرکبات رو در لیست غذایی کودک تون قرار ندین

میوه هایی مانند پرتقال، لیمو و دیگه مرکبات سالم هستن و شامل مواد مغذی مانند ویتامین C، کلسیم، و پتاسیم هستن. با این وجود این میوه ها بسیار اسیدی هستن و می تونن منتهی به شکلای جور واجور مشکلات معده واسه بچه شن. پس تا یه سالگی کودک تلاش کنین از دادن مرکبات به اون دوری کنین.

یادتون باشه اصول غذا دادن به کودک رو رعایت کنین. اول با غذاهای پوره شده شروع کنین و کم کم دیگه شکلای جور واجور غذا رو به برنامه غذایی اون بیارین.منبع:سایت دکتر کرمانی

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *