همه خانوما دوست دارن پوستی جوون و سرحال داشته باشن اما اگه دچار جوش، لک یا واریس باشین شاید این به نظرتون غیرممکن برسه. در زیر پیشنهادا و ر روشای متخصصین واسه ۱۰ مشکل پوستی اصلی رو جمع آوری کردیم که می تونه براتون به درد بخور باشه.

شایدً شمام پوستتون دچار مشکل می شه که همیشه ناراحتتان می کنه، لکه هایی که به دلیل پیری  یا واریس روی ساق پاهاتون. لزومی نداره که این سختیا  رو تحمل کنین. در زیر پیشنهادا و ر روشای متخصصین واسه ۱۰ مشکل پوستی اصلی رو جمع آوری کردیم که می تونه براتون به درد بخور باشه.

همه خانوما دوست دارن پوستی جوون و سرحال داشته باشن اما اگه دچار جوش،  لک یا واریس باشین شاید این به نظرتون غیرممکن برسه. اما باید بدونین که اونطور که تصور می کنین داشتن پوستی قشنگتر و سالم خیلی دور از دسترس نیس. در زیر با ۱۰ مورد از شایع ترین مشکلات پوستی بیشتر آشنا شید و از راهکارهای پیشنهادی متخصصین درمورد اونا باخبر گردید.

1 – جوش و جوش 

فکر می کردین که جوش فقط مختص دوران نوجوونی تونه اما می ببینن که در این سن هم هنوز پوستتون جوش می زنه. جوش و جوش مشکلی بسیار شایعه که ممکنه  روی صورت، پشت و یا قسمتای دیگه بدنتون ظاهر شه و دلیلای مختلفی داره:

_ باکتری به نام پی.آکنس  (P.acnes)که موجب قرمز شدن و التهاب پوست می شه.

_ سلولای چسبناک پوستی که منافذ پوست رو می بندن.

_ تولید بیش از اندازه چربی در پوست

_ ترشح زیادتر از اندازه هورمون آندروژن در بدن

_ فشردگی به وجود اومده به وسیله فشار دادن گوشی تلفن به گونه یا پوشیدن لباسای تنگ.

راه حل : با اقدامات زیر می تونین از بروز جوش و جوش روی پوستتون جلوگیری کنین

_ صبحا از محلول شستشوی صورت که شامل اسید سالیسیلیک است استفاده کنین تا منافذ پوستتون رو باز کنه و بعد از اون واسه مقابله با باکتریا از محلول موضعی بنزویل پروکسید استفاده کنین که محلولای موجود در بازار 2.5 تا 10 درصد هستن. اگه وضعیت جوش هاتون شدیده، از آنتی بیوتیکای موضعی استفاده کنین.

_ شبا همون محلول شستشوی اسید سالیسیلیک یا یه شوینده ملایم دیگه استفاده کنین. بعد از اون به اندازه یه نخود از یه پماد رتینوئین مثل Differin یا Tazorac روی قسمتایی از پوستتون که جوش زده بمالید تا لایه سلولای مرده اونو ورداشته و از بسته شدن منافذ پوستتون جلوگیری کنه.

_ روش دیگه واسه جوشای ناچیز تا متوسط می تونه ژل Epiduo باشه که در اون از دو داروی ترکیبی بنزوئیل پروکسید و آداپالین استفاده شده و باید فقط یه بار در روز مصرف شه.

داروی ضدبارداری و داروهای آنتی-آندروژن مثل اسپیرونولاکتون (Aldactone) هم می تونن به برطرف کردن جوشای هورمونی کمک کنن.

جوشای بدن هم به دلیل باکتری مشابه با جوشای صورت درست می شن اما ممکنه بخاطر تعرق شدیدتر شن. واسه جلوگیری از این جوشا از شامپو بدنی استفاده کنین که شامل بنزوئیل پروکسید یا اسید سالیسیلیک باشه و واسه نابود کردن سلولای مرده پوست هم بدنتون رو لیف بکشین.

2 – لک  

این لکای قهوه ای رنگ هیچ ارتباطی با بالا رفتن سنتون ندارن. اونا تخریب به وجود اومده به وسیله اشعه فرابنفش آفتاب هستن.

ملانوسیتا – سلولایی که ملانین، عامل رنگ دهنده پوست، تولید می کنن – کم کم تخریب می شن رنگدونه های بیشتر و بی نظم تر تولید می کنن.

نتیجه اونم بوجود اومدن لک روی قسمتایی از بدن می شه که بیشتر در برابر نور خورشید قرار داره.

راه حل: از اجناس دوقلو دوکاره استفاده کنین: یه محصول واسه روشن کردن پوست و یکی واسه لایه برداری

هیدروکینون مثل داروهایی مانند Tri-Luma، یه کرم موضعی سفیدکننده س که از تولید ملانین جلوگیری می کنه و درنتیجه باعث از بین رفتن لکا می شه.

اما ممکنه پوستتون به این دارو عادت کنه، به خاطر همین بهتره هر چند وقت یه بار مصرف اونو قطع کنین.

راهکارهای درمانی دیگه لایه بردارهای شیمیایی و میکرودرمابراسیونا هستن که از دانه های زبر کوچیکی واسه برداشتن لایه سلولای مرده پوستی استفاده می کنه.

واسه لکای تیره تر و قدیمی تر می تونین لیزر درمانی واسه کمرنگ تر کردن اونا رو امتحان کنین. ۴-۳ جلسه لیزردرمانی تحت نظر متخصص پوست براتون کافی هستش. بعد از این درمان حتماً به اندازه کافی از کرم ضدآفتاب استفاده کنین. این کرما بهترین روش واسه جلوگیری از ایجاد این جوری لکا هستن.

3 – جای زخم 

هنوز جای زخمی که در بچگی بخاطر افتادن از دوچرخه روی زانویتان ایجاد شده بود، مونده؟ دلیل اون اینه: زخما درنتیجه آسیبی که به کلاژن و الاستین پوست درنتیجه صدمه، جراحت، جراحی و یا حتی جوشای شدید می رسه، درست می شن.

راه حل: اگه جای زخم خیلی قدیمی باشه، چاره ای جز تحمل کردن اون ندارین. اما جای زخمای تازه که کمتر از یکساله ایجاد شدن رو می تونین تا اندازه ای برطرف کنین

زخمای باریک، صاف و سفید رو می تونین با لیزر فراکسل (Fraxel) که سوراخای ریزی در پوست بوجود میاره، برطرف کنین.

بعد از درمون پیدا کردن پوست کامل تر و سفت تر می شه.

تزریق استیروئید هم می تونه پوست رو صاف تر کرده و ظاهر زخمای تازه که برآمده و گوشتی هستن رو بهتر کنه. زخمای کهنه تر فقط با جراحی قابل برطرف شدن هستن.

زخمای قرمز رو میشه با لیزر عروقی برطرف کرد که روی رگای خونی اثر کرده و رنگ جای زخم رو کمتر می کنه.

واسه بهبود جای جوشا هم می تونین از لیزر فراکسل و فیلرهای تزریقی مثل Restylane که تولید کلاژن رو در بدن تقویت می کنه، استفاده کنین. در بعضی موارد، میشه با جراحی پلاستیک جای زخما رو نابود کرد.

4 – خال مادرزادی 

ماه گرفتگی رشد زیادتر از اندازه سلولای رنگدونه ای پوسته که خیلی از اونا کم کم کمرنگ تر شده و از بین می رن. این لکا معمولاً بی ضرر بوده و نیاز به درمانی ندارن اما ممکنه دوست داشته باشین اونا رو وردارین.

اما اگه خال تون رنگ قهوه ای تیره باشه، حتماً باید به وسیله متخصص پوست معاینه شه چون بعضی از این خالا ممکنه به ملانوما، نوع خطرناکی از سرطان پوست، تبدیل شن.

راه حل : واسه برداشتن این خالا لیزرهای مختلفی هست. مثلا، لیزر عروقی می توند لکا بنفش رنگ رو نابود کنه

واسه برداشتن خالای تیره و قهوه ای رنگ جراحی پلاستیک انجام می شه. وقتی خالا باز می شن، خطر ایجاد زخم هست.

اگه به دنبال روش ساده تری هستین، می تونین از کرمای پوشاننده که فرمولاسیون ضدآب دارن استفاده کنین.

5 – واریس 

رگا دریچه هایی دارن که از برگشت خون جلوگیری می کنه. وقتی این دریچه ها ضعیف می شن، اجازه میدن که خون به عقب برگشته، انباشته شن و ایجاد تورم کنن.

رگای واریسی معمولاً رگایی آبی رنگ هستن که از ظاهر پوست پیدا هستن و رگای عنکبوتی معمولاً قرمز یا آبی رنگ بوده و زیر پوست به شکل شاخه ای پیدا هستن. این رگا معمولاً روی پاها درست می شن اما رگای عنکبوتی بعضی وقتا روی صورت هم دیده می شن.

واریس معمولاً دلیل ارثی داشته یا در اثر آسیب به وجود اومده به وسیله نور خورشید، تغییرات هورمونی (مثل دوران بارداری) و یا جوش روزاسه (التهاب طولانی پوست صورت) درست می شن.

راه حل: لیزر pulsed dye می تونه عروق عنکبوتی روی صورت رو نابود کنه
واسه این روش درمانی باید سه مرتبه به مطب متخصص پوست برید و بین هرکدوم از این ویزیتا باید یه ماه فاصله باشه. بعد از انجام این عمل تا چند روز پوست حالت قرمزی پیدا می کنه. اسکلروتراپی بهترین روش استاندارد واسه درمان رگای واریسیه. بعد از بررسی و معاینه رگ از راه اولتراسوند، دکتر دلیلی مثل گلیسرین رو به درون رگ تزریق می کنه.

این دارو باعث می شه رگ بدون این دست اون دست کردن جمع شده و طی چند هفته حل شه. نیاز به سه سری تزریقه. هم اینکه باید یه هفته بعد از هر تزریق از جورابای واریس استفاده کنین.

ورزش همیشگی مثل پیاده روی و دویدن، قدرت پاها و گردش خون رو تقویت کرده و درنتیجه به پیشگیری از واریس کمک می کنه. هم اینکه تلاش کنین اضافه وزن نداشته باشین، موقع نشستن چهارزانو نشینین و واسه یه مدت طولانی یه جا نایستید تا دچار رگای واریسی نشید.

6 – لکای سفید 

در این مورد هم دلیل نور خورشیده. لکای بیرنگی که روی پاها، بازوها و دستا درست می شن نشونه تخریب پوست به وسیله نور خورشید هستن که سلولای پوستی که رنگ ایجاد می کنن (ملانوسیتا) رو نابود می کنه.

لکای سفید می تونن نشونه یه مشکل پوستی جدی تری باشه که ویتیلیگو اسمشه و با لکای سفیدی شروع می شه که کم کم بزرگتر می شن. متخصصین باور دارن که در این مریضی بدن پادتنایی تولید می کنه که به رنگدونه های پوست حمله کرده و اونا رو نابود می کنه و این باعث از بین رفتن کم کم رنگ پوست می شه.

راه حل : درصورت مشاهده اینجور نشونه هایی فوراً به متخصص پوست مراجعه کنین تا از وجود این مشکل مطمئن شید

ویتیلیگو هیچ درمانی نداره اما درمانای می تونه کمی از رنگ پوست رو برگرداند. مثلا مصرف سورالن موضعی یا خوراکی با اشعه UV عکس العمل داده و پوست رو تیره تر می کنه. یه روش دیگه یه پماد ضدالتهابی به نام Protopicه که عکس العمل ایمنی بدن رو متوقف کرده و از حمله پادتنا به رنگدونه های پوست جلوگیری می کنه. این پماد باید دو بار در روز مصرف شه.

بااینکه امکان نابود کردن این لکای سفید شدنی نیس، اما می تونین با به کار گیری کرمای پوشاننده رنگ پوستتون رو یکدست تر کنین.

7 – ترکای پوستی 

بالا رفتن وزن – به طور مثال در دوران بارداری – یا کاهش وزن سریع پوست رو تا اندازه ای میکشه که ترک می خوره، مثل یه تیکه کش لاستیکی که وقتی زیاد کشیده می شه خاصیت ارتجاعی خود رو از دست میده. درنتیجه اون ترکا و خطوط قرمز یا صورتی رنگی معمولاً روی سینه ها، رانا، شکم و پشت ایجاد می شه.

راه حل: ترکای پوستی وقتی جدید و هنوز قرمزرنگ هستن بهتر درمان می شن. مرطوب کردن پوست موجب بالا رفتن توانایی ارتجاعی اون شده و ظاهر این ترکا رو کمتر می کنه
کرم رتینوئید مثل Retina-A هم موثره. کرم  Retina-A تبدیل سلولا رو تسریع کرده و به کلاژن کمک می کنه تخریب رو بازسازی کنه.

یه روش گران تر استفاده ار لیزر فراکسله که نقطه های کوچیکی روی ناحیه آسیب دیده بوجود میاره و تولید کلاژن و الاستین رو در اون ناحیه تقویت کرده و به پر شدن این ترکا کمک می کنه.

8 – جوش روزاسه 

دلیل پیدایش این مشکل پوستی آزاردهنده شناخته شده نیس اما در قسمتای مختلفی از بدن ممکنه ایجاد شه: قرمز شدن صورت (گونه ها و بینی)، ایجاد برآمدگیای جوش مانند، گشاد شدن رگای خونی نزدیک به سطح پوست و ایجاد توده های متورم در دور و بر بینی و چشما.

روزاسه هیچ درمانی نداره اما می تونین اونو کنترل کرده و از خیلی بد تر شدن اون جلوگیری کنین.

راه حل: واسه برطرف کردن قرمزی پوست، از شویندها و مرطوب کننده هایی که خواص ضدالتهابی دارن استفاده کنین

کافئین هم به بستن این رگای گشادشده خونی که موجب قرمزی پوست می شه کمک می کنه. این می تونه بهونه خوبی واسه نوشیدن قهوه باشه!

هم اینکه تلاش کنین از محرکای این مشکل دوری کنین: از نور آفتاب (همیشه ضدآفتاب بزنین)، غذاهای تند و پر ادویه و نوشیدنیای الکلی دوری کنین.

واسه موارد ناچیز تا متوسط روزاسه می تونین از درمانای موضعی روزانه مثل Finacia و Metrogel که ضدمیکروب هستن یا آنتی بیوتیک های خوراکی واسه کاهش التهاب استفاده کنین.

یک تا پنج جلسه درمان با لیزر IPL هم می تونه رگای خونی مشخص و قرمزی پوست رو کم کنه.

9 – موهای زیرپوستی 

دلیل زیرپوستی شدن موهای بدن تراشیدن و به کار گیری واکس واسه برداشتن موهاست. تراشیدن موها نوک موها رو تیز می کنه. وقتی موها شروع به رشد می کنن، نوک مو به داخل پوست دور و بر فولیکول مو فرو میره.

در این مورد هم مثل جوش، باکتری می تونه موجب عفونی شدن اون شده و ایجاد خارش و قرمزی کنه.

راه حل: موچین رو کنار بذارین. تلاش نکنین واسه بیرون کشیدن این موها از زیر پوست، پوستتون رو زخمی کنین. با برداشتن لایه خارجی پوست، این موها رو بیرون بکشین. به ترتیب زیر عمل کنین

_ اول پارچه ای رو در آب داغ خیس کرده، بچلانید و اونو روی همون قسمت از بدنتون بذارین که موی زیرپوستی داره. اینکار پوست اون ناحیه رو نرم تر کرده و باعث می شه مو راحت تر بیرون بیاد.

_ اگه اینکار موثر نبود، موقع حموم گرفتن با لیف به آرومی روی اون ناحیه از پوستتون بکشین یا دوبار در روز از لایه بردارهای شیمیایی مثل آلفاهدروکسی اسید یا اسید سالیسیلیک استفاده کنین.

_ اگه اون ناحیه از بدنتون متورم شده و چرک داره، واسه کشتن باکتریا کمی پروکسید بنزوئیل روی اون بریزین.

واسه جلوگیری از بروز دوباره این مشکل با به کار گیری راه لیزر موهای زائد بدنتون رو وردارین.

10 – خال گوشتی 

خال گوشتی وقتی ایجاد می شه که پوست به صورت توده ای رشد می کنه. این اتفاق در افرادیکه پوستای روشن تری دارن بیشتر اتفاق میفته. بااینکه بیشتر این نوع خالا خطرناک نیستن اما بعضی از اونا ممکنه به ملانوما که نوع کشنده ای از سرطان پوسته، تبدیل شن.

اگه این خال گوشتی نامتقارن بود (یعنی یه نیمه از اون مثل نیمه دیگه اون نبود)، دورنگ بود، بزرگتر از پاک کن پشت مداد بود یا اندازه، شکل یا رنگ اون کم کم تغییر کرد، حتماً پیش متخصص پوست برید.

راه حل: همه خالای گوشتی موجب سرطان پوست نمی شن و احتیاجی به برداشتن اونا نیس

یادتون باشه که واسه بررسی خال گوشتی تون به طور منظم (اگه سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان پوستی دارین دوبار در سال) پیش متخصص پوست برید.

اما اگه فهمیدین که خال گوشتی روی پوستتون ظاهر شده، یا خال گوشتی تون تغییر رنگ داده یا خونریزی کرد، فوراً پیش متخصص برید. این تغییرات می تونن نشون ملانوما باشن.

اگه متخصص سرطان پوست رو براتون تشخیص بده، واسه نمونه ورداری از خال، یه تیکه از اونو با کمک بیهوشی موضعی می تراشد. از راه بیوپسی مشخص می شه که خالتون سرطانیه یا نه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *