پایان نامه با کلید واژگان آموزش الکترونیک، تکنولوژی، آموزش الکترونیکی، تلفن همراه

دانلود پایان نامه

مطالعات حرفه‌ای مانع اول و دوم را برطرف نمایند اما رفع موانع بعدی منوط به ارتقاء و بهبود سیستم آموزشی می‌باشد در عین حال معلمان فکور و کوشا باید تلاش کنند تا بر موانع سیستمی غلبه نمایند.
اما محدودیت‌هایی که در بهره‌گیری از رسانه با آن مواجه هستیم شامل موارد زیر می‌باشد:
۱- کاربرد رسانه‌ها در زمینه‌هایی که می‌توان به آسانی به بیان تصویر درآورد و قابل نمایش۵۴ هستند به آسانی مقدور است. اما زمینه‌هایی هستند که بیشتر مبتنی بر مفاهیم و مقولات انتزاعی هستند در آنجا به تصویر و نمایش در آوردن مطالب آسان نیست.
۲- محدودیت دوم مربوط به تحجر و سنگینی نهاد آموزشی و نهاد رسانه‌هاست که همکاری میان آنها را دشوار می‌سازد. نمونه بارز این نوع محدودیت این است که منطبق ساختن ساعات پخش برنامه‌های تلویزیونی با ساعات یک کلاس معین درس آسان نیست.
۳- سومین و مهمترین محدودیت‌ها این است که استفاده از روش‌های نوین سمعی و بصری به تفکیک و تجزیه کار و نقش آموزش و پرورش منجر می‌شود. یعنی آموزش دادن و اطلاعات دادن. ولی مؤسسات آموزشی ضمن استفاده از تکنیک‌های سمعی و بصری سعی کرده‌اند جوانان را برای استفاده کردن از رسانه‌ها آماده سازند زیرا رسانه‌ها قسمت مهمی از زندگی خارج از مدرسه آنها را به خود مشغول می‌دارند:
این آمادگیها عبارتند از آشنا ساختن و عادت دادن به قرائت انتقادی مطبوعات و تماشای هوشمندانه و نکته سنجانه برنامه‌های سینمایی و تلویزیونی. (امیری، ۱۳۶۸، ۱۱، صص۱۳۶-۱۳۵)
مقدمه ای بر آموزش الکترونیکی
دراین فصل بعلت اهمیت روزافزون آموزشهای الکترونیکی و با توجه به اینکه سازمانهای معاصر به سمت این آموزشها روی آورده اند ،ما به مرور ادبیات این نوع آموزش نیز می پردازیم.
با گسترده شدن فناوری اطلاعات و نفوذ وسایل ارتباط از راه دور به عمق جامعه ، ابزار ها و روش های آموزش نیز دچار تحول شدند. تحول این ابزار ها و روش ها در جهتی است که هر فرد در هر زمان و هر مکان بتواند با امکانات خودش و در بازه زمانی که خودش مشخص می کند مشغول یادگیری شود.
در سال های نه چندان دور آموزش از راه دور مطرح شد. این نوع آموزش ویژگی های خودش رو دارد و دارای مزایا و معایبی است. ابتدا آموزش به صورت مکاتبه ای بود و تنها راه ارتباط استفاده از نامه بود. با پیشرفت تکنولوژی و از همه مهمتر ارزان تر شدن هزینه استفاده از تکنولوژی، استفاده از ابزار های جدید تر برای انتقال دانش مطرح شد. با به وجود آمدن و گسترش اینترنت این پدیده جدی تر دنبال شد و ابزار ها و روش ها و استاندارد هایی برای آموزش الکترونیک مطرح شد و هر روز اصلاحات جدیدتری در این زمینه انجام می شود.در واقع می شود مطرح نمودآموزش الکترونیکی، استفاده از ابزار های انتقال اطلاعات به صورت الکترونیکی (مثل اینترنت) برای انتقال اطلاعات و دانش است.امروز اول راجع به دو کلمه training و learning صحبت می کنم. Training به معنی آموزش دادن است و learning به معنی یاد گرفتن است. در رویکرد سنتی از روش آموزش دادن استفاده می شود که چون همراه با زور و اجبار است و باعث افت تحصیلی دانش آموز می شود و حتی ممکن است مشکلاتی در خارج از محیط آموزشی برای دانش آموز پیش بیاورد. اما در رویکرد جدید از روش آموزش گرفتن استفاده می مس شود. چون در این روش فرد، خود می خواهد یاد بگیرد بنابر این زور و اجباری هم در کار نیست و در نتیجه مشکلات قبلی به وجود نه خواهد آمد.(Kennedy, 2002)
تفاوت آموزش سنتی و نوین:
فرآیند آموزش
رویکرد سنتی: یک روش و محتوی آموزشی برای همه
رویکردنوین: روش و محتوی آموزشی سفارشی شده برای هر آموزش
زمان آموزش
رویکرد سنتی : یک بازه زمانی برای همه
رویکرد نوین: بازه زمانی که توسط آموزش گیرنده تعیین می شود
محل آموزشی
رویکرد سنتی : یک مکان خاص برای همه
رویکرد نوین: هر مکانی که آموزش گیرنده بتواند به مطالب آموزشی دسترسی پیدا کند.( مجیدی، ۱۳۸۱)
دلایل استفاده از آموزش الکترونیکی
معرفی تکنولوژی های جدید به کارآموزان و آموزش چگونگی دست یابی به تکنولوژی های جدید.
تشویق کارآموزان برای بدست آوردن اطلاعات از طریق تکنولوژی های جدید.
حضور در اطاق های بحث و گفتگو برای تبادل نظر در مورد مطالب که منجر به تولید دانش می شود .
برقرای ارتباط با مدیر قسمت آموزشی در هر زمان.
کسانی که به علت داشتن کار یا معلولیت و عوامل دیگر قادر به حضور در کلاس درس فزیکی نمی باشند می توانند به راحتی و بدون مشکل از این روش استفاده کنند.
دستیابی به جدید ترین اطلاعات روز دنیا در رشته مورد نظر.( Sanderson, 2002)
دامنه آموزش الکترونیک
بعد از اینکه با مفاهیم مقدماتی آموزش الکترونیک آشنا شدید بهتر است دامنه یادگیری آن را نیز بدانید. یا به عبارت بهتر، آموزش الکترونیک در چه محیط هایی و با چه ابزاهایی ارائه می شود. آموزش الکترونیک دامنه گسترده ای دارد و بسته به نوع استفاده و امکانات به چند دسته تقسیم می شود:
. آموزش بر پایه وب: در این روش آموزش از طریق اینترنت خواهد بود. در اکثر موارد آزمون ها و ارائه مدرک هم از طریق الکترونکی و وب است. کلاس های درس ، یادداشت های درس، جزوه ها، اتاق بحث، پست الکترونیکی و غیره جزء ویژگی های این روش هستند و همگی برروی وب ذخیره می شوند. البته به علت انعطاف پذیری فوق العاده آموزش الکترونیک می توانید نحوه آموزش را به طریق دلخواه، مناسب با فعالیت خودتان، شرایط موجود و امکانات طراحی و پیاده سازی کنید؛ از این رو بعضی از ویژگی های گفته شده می توانند در سیستم شما وجود نداشته باشند یا ویژگی های دیگری جایگزین آن ها باشند.
. آموزش مبتنی بر کامپیوتر: در این روش احتیاجی به اتصال به اینترنت و حتی به شبکه نیز نیست. مگر در موارد خاص. در این روش اطلاعات بروی یک واسط الکترونیکی ذخیره می شود و کاربر با استفاده از یک کامپیوتر یا ابزار خواننده آن واسط الکترونیکی می تواند از آن استفاده کند. یک مثال متعارف آن استفاده ازCD آموزشی است که در کشور خودمان بسیار از آن استفاده می شود
۳. آموزش از طریق وسایل و ابزار دیجیتال همراه: آموزشی است که از طریق و سایل و ابزارهای دیجیتالی همراه از جمله PDA و TabletPC و … ارائه می شود.
۴. آموزش از طریق تلفن همراه: آموزشی است که کاملا جدید است و تقریبا می تواند در گروه بالا قرار گیرد اما به علت افزایش تعداد افراد دارنده تلفن همراه و تمرکز بروی این روش، دسته ای جدا برای آن در نظر گرفته می شود. به خوبی می توان این روش را پیاده سازی کرد. ولی لازمه آن ایجاد زیر ساخت های مخابراتی است. خیلی از مردم مخصوصا در جوامع شهری وقت زیادی از خود را در انتظار وسایل نقلیه، ترافیک و غیره از دست می دهند. تا همین چند سال پیش افراد برای استفاده از این وقت، کتاب هایی همراه خود جابه جا می کردند که مشکات خودش را داشت مثلا در را ه های ناهموار آسیب زیادی به چشم وارد می شد و … . با ارائه ذخیره ساز های دیجیتالی صدا، مطالعه به سمت آموزش از طریق صدا حرکت کرد؛ ولی همچنان آموزش از طریق چشم بالاترین کارایی را دارد. بنابراین استفاده از ابزارهای دیجیتالی تصویری بهتر از همه است زیرا :
۱. می توان به جای نوشته از تصاویر ثابت و متحرک و یا فیلم استفاده کرد
۲. می توان اندازه نوشته ها را بسته به موقعیت و کاملا دلخواه بزرگ و کوچک کرد.
۳. می توان از خوانندگان متن یا صدای ضبط شده همراه متن و حتی موسیقی در کنار آموزش استفاده کرد.
۴. در صورت خستگی از مطالعه می توان از وسایل تفریحی داخل این وسایل استفاده کرد.
موفق باشید( Dessler, 2005)
دسته بندی انواع یادگیری ومزیت های آموزش الکترونیکی
کلا نوع یادگیری را می توان به سه دسته تقسیم کرد:
۱. یادگیری شخصی
۲. . یادگیری جمعی
۳. . کلاس های مجازی
۱. یادگیری شخصی : در این دسته فرد رشته مورد علاقه خود را انتخاب می کند و در محیط اطراف خود مخصوصا اینترنت به دنبال اطلاعات مرتبط با آن می گردد و در آن زمینه تحقیق می کند سپس سوالات خود را از اساتید آن رشته به صورت offline می پرسد.
۲. یادگیری جمعی : در این دسته شرایطی برای افراد مهیا می شود تا با یک دیگر و اساتید خود ارتباط بر قرار کنند. در این روش معمولا زمان شروع و خاتمه دوره آموزشی و امتحانات برای همه آن گروه یکسان است.
۳. کلاس های مجازی : در این دسته شرایط کاملا مانند کلاس درس است و حتی در بعضی از موارد در کلاس های فزیکی برگزار می شود. در این جا از ویدئو کنفرانس و به جای تخته سیاه از یک ویدئو پروژکتور استفاده می شود. گاهی از اوقات برای هر فرد یک کامپیوتر در نظر گرفته می شود و ارتباط ویدئویی از طریق صفحه نمایشگر و دوربین یا وب کم خواهد بود و هر کسی می تواند از طریق کامپیوتر با استاد ارتباط برقرار کند. این روش مخصوصا برای برگزاری کلاس هایی که استاد مربوط به آن درس به تعداد کافی موجود نیست و امکان جابه جایی اساتید هم وجود ندارد مفید می باشد به ویژه برا ی دانشگاه ها. شاخه ای از این دسته در پزشکی از راه دور نیز استفاده می شود.
مقایسه یادگیری از طریق آموزش الکترونیک و یادگیری در کلاس ها فزیکی معمولی
سعی شده است کلاس ها مجازی همانند کلاس های واقعی ایجاد شود اما برای اهداف آموزش الکترونیکی تغییر یافته و منعطف تر شده اند.نحوه ارائه درس باعث تعییر در نحوه یادگیری و مطالب آموزشی شده است. متون درسی، نحوه انتخاب آن ها و آموزش آن ها با آموزش سنتی متفاوت است.( Sanderson,2002)
مزیت های آموزش الکترونیک
۱. نیازی به صرف وقت و حضور در کلاس نیست.
۲. برخورداری از یک روش مطالعه انعطاف پذیر که مطابق نیاز دانشجو است.
۳. سرعت مطالعه دست دانشجو است.
۴. مانند کلاس های درسی برنامه آموزشی، راهنمایی درس ، دروس مرجع و … وجود دارد.
۵. در مطالعه به صورت online از مزایای کار گروهی بهره مند می شوید.
۶. کنجکاوی و ابتکار بیشتر و دسترسی به تکنولوژی های جدید.
۷. اطلاعات به روز است و از اطلاعات به روز می توانید استفاده کنید.
۸. ارزیابی به صورت online است.
۹. می توانید هر کجا که باشید مدرک خود را از طریق اینترنت به دیگران و رییس خود نشان دهید.
۱۰. می توانید بیش از یک درس یا رشته را فرا گیرید.
۱۱. آموزش الکترونیک را با استفاده از هر فراهم کننده خدمات اینترنتی و بدون محدودیت می توان به کار برد. اما ارائه دهنده دروس می تواند از یک اینترانت برای این کار استفاده کند که در این صورت محدوده آموزش محلی خواهد بود.
۱۳. در هر زمان میتوان یاد گرفت.
۱۴. در هر مکانی امکان یادگیری وجود دارد.
۱۵. هزینه های یادگیری کاهش می یابد.
۱۶. دانش و اطلاعات را عموم مردم می توانند بدست آورند.
۱۷. نتیجه آموزش و یادگیری شما

این نوشته در No category ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید