وظایف بسته بندی در محصولات صنایع دستی

دانلود پایان نامه
وظایف بسته بندی در محصولات صنایع دستی

1- حفاظت از محصول:

مهمترین و کاربردی ترین وظیفه بسته بندی به ویژه در مورد محصولات شکستنی، آسیب پذیر و ظریف صنایع دستی مانند سفال، سرامیک، شیشه، زیور آلات سنتی، ملیله، سنگ های قیمتی و
نیمه قیمتی، نازک کاری چوب و مانند اینها حفاظت و نگهداری از محصولات در حین حمل و نقل و جابجایی می‌باشد.

2- هویت سازی:

شناساندن هویت این نمونه‌های مجسم مواریث فرهنگی و یادمان‌های تمدن کهن ایران زمین وظیفه انسان برخوردار از هنر ـ تکنولوژی بسته بندی است تا بتواند با استفاده از زبان‌هایی همچون فارسی و انگلیسی و هنر گرافیک محتوی ارزشمند درون بسته‌ها را به علاقندان داخلی و خارجی بشناساند تا از این طریق دین خود را به حاصل دستان زحمتکش دیروزی و امروزی ادا کرده باشد. به طور مثال معرفی تاریخچه شکل گیری مینای اصفهان، زحمات کشیده شده در حین تولید، جنس بکاررفته و مواد از این دست همان بینشی را به خریدار می‌دهد که سرانجام منجر به خرید و اقبال می‌گردد که این مهم تنها با داشتن بسته بندی با هویت منطقه امکان پذیر خواهد بود.

3- جاذبه خرید:

چه بسیار محصولاتی که به واسطه جذبه ایجاد شده از طریق ظاهری به نام بسته بندی خریداری شده‌اند و هدف خرید و نگهداری بسته در کنار محصول بوده است. بسته بندی شکیل و خوش رنگی که با نقوش سنتی هر منطقه ترکیب گردد می‌تواند در ترغیب و تداوم خرید محصولات صنایع دستی موثر واقع افتد. روح انسانی کشش به زیبایی دارد و همین عامل سبب خرید محصولات هنری می‌شود. چه زیباست در کنار این زیبایی هنری زیبایی هنر – صنعت بسته بندی و گرافیک نمود پیدا کند. جای این عامل در صنایع دستی پر بهایی مانند گلیم، ملیله، مینا و قلم زنی و اقلامی‌از این دست خالی است چرا که به سلیقه زیبایی شناسی خریداری که بینش، شعور و دانش انتخاب و خرید آنها را دارد باید متناسب با خودش پاسخ داد نه با روزنامه پیچ کردن.

4- تشخص بخشی:

بسیاری ازمحصولات گروه‌های 14 گانه صنایع دستی ما از قدمتی برخوردارند به طول تاریخ، شخصیت تاریخی و تنوع آنها چون نگینی است بر تارک صناعات دست ساز بشردر دنیا. عصر حاضر که از تکنولوژی سود می‌برد این نوع عرضه کنونی این محصولات فرهنگی را برنمی‌تابد. تشخص بخشی به عنوان یک وظیفه و عامل انگیزشی و ارزشی، مختص صنایع دستی کنونی کشور است.شاید این عامل به طور مثال در مواد غذایی کمتر مطرح گردد اما در صنایع دستی با هدف برون رفت از وضعیت کنونی و سامان بخشی به وضع موجود انگیزه‌ایی است که با تعصب ملی و فرهنگی آمیحته شده است.

 

این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.