امنیت شبکه­های محلی

دانلود پایان نامه

امنیت شبکه­های محلی

 

 

در این قسمت قبل از پرداختن به امنیت شبکۀ محلی به طور مختصر شبکه و انواع آن را مورد بررسی قرار می­دهیم و سپس به این مقوله می­پردازیم.

  • ساختار شبکه:

مفهوم ساختار، اشاره به پیکربندی واقعی شبکه دارد. هرنوع شبکه­ای در یکی از سه طبقه­بندی اینترنت، اینترانت یا اکسترانت قرار می­گیرد. اهمیت این طبقه­بندی در آن است که هر طبقه مشخص کنندۀ مخاطبین، مسائل امنیتی و میزان عملکردی است که باید راه­حل تجاری مورد انتخاب شما را دربر گیرد. از این رو در ابتدا سه طبقه­بندی مطرح را مورد بررسی قرار می­دهیم:

  • اینترنت:

اینترنت که معمولاً نت خوانده می­شود، یک سیستم گسترده از هزاران کامپیوتر در سراسر جهان است. شبکۀ عظیمی که خود متشکل ­از هزاران شبکۀ کوچک بوده و این امکان را به کاربران می­دهد که بتوانند با کسب مجوز، اطلاعات مورد نیاز خود را از کامپیوتر مورد نظر دریافت کنند.

  • اینترانت:

یک اینترانت مجموعه­ای از شبکه­های بهم پیوسته در یک شرکت یا کارخانه است که متشکل از تعدادی شبکۀ محلی به هم پیوند خورده (LAN) می­باشد. معمولاً یک اینترانت از طریق تعدادی کامپیوتر رابط با اینترنت در ارتباط می­باشد.

  • اکسترانت:

یک شبکۀ خصوصی است که از پروتکل­های اینترنت و سیستم ارتباط عمومی استفاده می­نماید تا اطلاعات و عملیات تجاری را با تولیدکنندگان، فروشندگان، شرکا، مشتریان و سایر مراکز تجاری به اشتراک بگذارد. اکسترانت بخشی از اینترانت شرکت می­باشد که محدودۀ آن خارج از شرکت است (کورپر و جوانیتا، 1380).

در حال حاضر شبکه­های محلی به خوبی با کسب و کارها و سایر مؤسسات یکپارچه شده­اند و درک یک محیط کار مدرن بدون آنها دشوار است. یک مزیت شبکه­های محلی این است که اجازه می­دهد تا منابع کامپیوتر و داده­ها در بین کاربران به اشتراک گذاشته شوند. از آن­جایی­که یک شبکۀ محلی شامل دو یا چند کامپیوتر است که به طور فیزیکی از طریق برخی از انواع سیم یا کابل به شکل یک مسیر برای انتقال اطلاعات به یکدیگر متصل شده­اند؛ در نتیجه ارتباط با یک کامپیوتر در شبکۀ محلی فوراً به تمام کامپیوترهای متصل به شبکه پخش می­شود (فیشر، هالیبوزک و والترز[1]، 2012). محبوبترین پروتکل­های ارتباطی شبکه محلی شامل اترنت، حلقه رمز و آی آر سی نت[2]، می­باشد.

 

 

بنابراین به منظور بدست آوردن درک درست از انواع مختلف شبکه­های محلی و مزایا و معایب آنها یک دانش پایه از فناوری­های اساسی در این زمینه لازم است. البته ظهور شبکه­های محلی در درون سازمان­ها یک چالش را برای مدیریت به منظور اطمینان از امنیت و ادامه دسترسی به اطلاعات و منابع محاسباتی لازم برای بقای کسب و کار و کسب مزیت رقابتی فراهم آورده است و باید در مقابل تهدیدات و حملاتی از قبیل ARP [3]، جاسوسی و به منظور حفظ امنیت برای سیستم­ها و برنامه­هایی که از شبکه استفاده می­کنند، کنترل و مدیریت شوند (ژانگ، دنگ، وی و دنگ[4]، 2012).

از سوی دیگر می­توان گفت که خطرات ذاتی زیادی در محیط شبکه­های محلی وجود دارد، خطراتی در اشکال مختلف که شامل بلایای طبیعی تصادفی یا آسیب­های عمدی از قبیل تزریق پیام جعلی، رهگیری پیام توسط گیرندۀ غیرمجاز، اختلال در انتقال و تغییر مسیر انتقال داده به گروه­های جعلی می­شوند.

 

[1]  Fischer, Halibozek & Walters

[2] Ethernet, Token Ring & Arcnet

[3] Address Resolution Protocol

[4] Zhang, Deng, Wei & Deng

این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.